Autor: Pavel P. Novotný
Odkaz na článek: https://byznys.hn.cz/c1-67221670-horke-leto-jaromira-soukupa-bdquo-optimalizaci-ldquo-byznysu-kolem-barrandova-budou-rezirovat-dravci-z-brna
Český mediální magnát Jaromír Soukup se obrátil na společnost Servis24 a jejího majitele Jana Čermáka o pomoc při optimalizaci svého byznysu. Čermák je specialista na firmy v problémech a obchod s pohledávkami. Zatím jednají s věřiteli a financujícími bankami Soukupových firem, které mají vysoké dluhy. „Nyní bylo důležité věci zklidnit, abychom se mohli soustředit na obchodní i provozní rozvoj skupiny. Věřím, že zkušenosti Servis-24 nám v tom pomohou,“ uvedl Jaromír Soukup. Autor: TV Barrandov
Letos to na okurkovou sezonu v tuzemském byznysu příliš nevypadá. Tím méně z pohledu významných insolvenčních kauz. Koncem července se definitivně rozhodne o osudu skupiny Arca Investments, obřím krachu s dluhy přes 19 miliard korun. O pár dní později budou věřitelé řešit také neutěšenou situaci ve zlínské skupině NWT rodiny Martiny Vítkové. A za pozornost určitě bude stát vývoj kolem nejpracovitějšího českého moderátora Jaromíra Soukupa a jeho mediálních firem. Poté, co v posledních měsících odrazil několik spíše symbolických insolvenčních útoků ze strany tuzemských médií, se situace vyostřuje. Ačkoliv Soukup v prohlášení označil čerstvou spolupráci se společností Servis-24 brněnského podnikatele Jana Čermáka za přátelskou výpomoc směřující k optimalizaci jeho byznysu, mezi řádky lze číst, že vládce TV Barrandov, vydavatelství Empresa Media a agentury Médea se v pomyslném ringu už opět zaklání v provazech.
„Nyní bylo důležité věci zklidnit, abychom se mohli soustředit na obchodní i provozní rozvoj skupiny. Věřím, že zkušenosti Servis-24 nám v tom pomohou,“ uvedl Jaromír Soukup v krátkém prohlášení s tím, že během léta společně představí akční plán. O jaké zkušenosti jde?
Jan Čermák není žádný strategický (tím méně mediální) investor. Je to tvrdý partner do nepohody a spolupráce s ním často bývá spíše než dobrovolná vynucena okolnostmi. Martina Vítková v NWT by mohla vyprávět. Čermák je specialista na firmy v problémech a obchod s pohledávkami. Operuje v tandemu s brněnským fondem IFIS advokáta Marka Indry a společně platí za nelítostné dravce, kteří se přes pohledávky a insolvenční řízení dostávají k zajímavému majetku, nejčastěji k nemovitostem či továrnám.
Pokud se Soukup skutečně obrátil s žádostí o pomoc na ně, situace musí být vážná. Anebo zdaleka nejde o tak dobrovolné spojení, jak tvrdí. „Potvrzuji, že jsme do procesu optimalizace zapojeni. Nicméně jsme v úvodní fázi, studujeme čísla a obchodní vztahy, teď nechci předjímat další vývoj. Obecně preferuji postup v souladu s vlastníkem. Bývá to hlavní předpoklad úspěšného řešení,“ říká k tomu Čermák.
Podle informací HN z trhu zatím role Čermáka a spol. spočívá v jednání s věřiteli a financování některých dluhů. Čermák tak zatím drží Soukupovi od těla České Radiokomunikace, kterým Barrandov dluží miliony korun na vysílacích poplatcích. Čermák s Indrou rozehrávají také důležitá jednání s financujícími bankami. Soukupovy firmy dluží vyšší desítky milionů ČSOB, UniCredit Bank a Bance Creditas finančníka Pavla Hubáčka. Některé z úvěrů jsou navíc splatné do konce června.
Fond IFIS se bude nejspíše snažit zajištěné bankovní pohledávky (zajištěné nemovitostmi i akciemi) za Soukupovými firmami získat pod svou kontrolu. Pokud se mu to povede, někdejší boxer, politik a daňový poradce bude v rámci nového spojenectví ten slabší článek.
Soukup je ale horkokrevný bojovník, který se nepodřizuje. A to ani když mu teče do bot. V minulosti už byznysově přežil řadu ekonomických krizí a také komplikovaných obchodních partnerství. Se společníky ale nikdy dlouho nevydržel. Šrámy z rozchodů si pak většinou odnášeli jeho souputníci, zatímco on z nich vycházel silnější. To se dá říct o jeho rozchodu s miliardářem Tomášem Chrenkem, ale i o nedávném poněkud divokém ukončení spolupráce s čínskou skupinou CITIC v čele s Jaroslavem Tvrdíkem.
Chrenek i Číňané ale do Soukupových firem vstupovali jako strategičtí investoři. To ovšem není případ Čermáka s IFIS. Ty do firem přicházejí připraveni na nejhorší, jsou to čističi zocelení řadou insolvenčních bitev a s bohatou zkušeností se svéhlavostí majitelů kolabujících firem.
Utkali se třeba s někdejším majitelem stavebního molochu PSJ Františkem Vaculíkem nebo s vládci zkrachovalé investiční skupiny Arca Investments Rastislavem Veličem i Pavolem Krúpou. Vidět byli v pádu české pobočky Sberbank či při silovém převzetí zkrachovalé investiční skupiny Helske. V areálu někdejší Janky Radotín zase převzali výrobní podnik LEEL Coils Europe po indickém vlastníkovi. O zlínské skupině NWT již byla řeč.
Pokud Soukup potlačí své ego a Čermáka s Markem Indrou vezme za své skutečné spojence, může z toho nakonec i těžit. Ale bez kompromisů to nepůjde – něco za to bude muset brněnským spekulantům nabídnout. Hovoří se třeba o areálu v Braníku, kde jeho firmy sídlí. Pokud se jim však postaví na odpor a spolupráce se změní v boj, čeká nejen diváky TV Barrandov hodně zajímavé léto. Znáte to o kose a kameni? V tomto případě to totiž sedí přesně.
Titul | Cena | Postavení | Typ | Plocha | Účel | ložnice | koupelny |
---|